top of page

Zaměstnanci technických služeb provádí zdravotní řezy a kácení poškozených stromů

3. 3. 2022

Od listopadu do března nastává období vegetačního klidu, kdy je správný čas pro kácení a řezy suchých a provozně nebezpečných dřevin. Tyto činnosti se realizují dle pokynůpracovníků odboru životního prostředí a zemědělství Magistrátu města Frýdku-Místku. Tito zkušení odborníci pravidelně kontrolují a vyhodnocují zdravotní stav stromů v městské zeleni a na základě posouzení vitality rozhodují, který strom už je lépe pokácet a který lze ještě zachovat díky speciálnímu řezu. Přednostně jsou odstraňovány havarijní dřeviny poškozené například vlivem silného větru nebo enormním výskytem plodnic dřevokazných hub, aby tak bylo odvráceno nebezpečí poškození zdraví či újma na majetku občanů.

„Náš harmonogram prací souvisejících s údržbou dřevin vychází z požadavků odboru životního prostředí a zemědělství. Nejčastěji ošetřujeme stromy, které jsou napadeny jmelím, které se v posledních letech velmi rozšířilo. Tento poloparazit vysává z dřevin vodu a také zásobní látky, takže časem způsobuje postupné usychání a odumírání stromů. Na mnoha stromech je jmelí rozšířeno v takovém rozsahu, že ořezy ani postřiky již nepomohou a stromy musí být pokáceny. Druhově jsou převážně napadeny lípy, javory a topoly. Požadavky z magistrátu města přichází postupně, proto stále ještě nemůžeme říct, kolik stromů bude nakonec pokácených. Dovolí-li to počasí, vzniklé pařezy pak ihned vyfrézujeme“, uvedl vedoucí provozu Zeleň Ing. Radim Svoboda.

Kácení dřevin bude doplněno o údržbu vybraných keřových porostů. Tato údržba spočívá ve zmlazování a průklestu keřů, která zabezpečí nejen úpravu průchozích profilů, podchozích výšek a zlepšení rozhledových poměrů v křižovatkách, ale i samotnou regeneraci porostů.

window_content.png
logo_fm.png
bullet_1.png
bullet_1.png
bullet_1.png
bullet_1.png
bullet_1.png
bullet_1.png
bullet_1.png
bullet_1.png
bullet_1.png
bullet_1.png
bullet_1.png
bullet_1.png
bullet_1.png
bottom of page