Výsadba stromů na městských pozemcích

Výsadba stromů na městských pozemcích - fotografie č.: 1

14.11.2018
Zaměstnanci technických služeb vysadí do konce listopadu celkem 127 stromů dle požadavků odboru životního prostředí a zemědělství magistrátu města. Stromy jsou sázeny buď na nová místa, anebo jako náhrada za pokácené dřeviny, které byly poškozené nebo uschlé, případně neperspektivní tím, že byly nevhodně vysázeny do skupin.

„Nejprve jsme začali s výsadbou lip, a to u příležitosti oslav stého výročí založení Československé republiky. V současnosti sadíme především ve frýdecko-místeckých sídlištích. Sortiment je pestrý, široké zastoupení budou mít javory, vybrány byly růžově kvetoucí kaštany, dále břízy, habry, jasany, platany, duby a moruše, také prunusy, což jsou dřeviny s okrasným květem, okrasné jabloně i hrušně,“ vysvětlil předseda představenstva TS a.s. Jaromír Kohut a doplnil, že budou vysázeny i méně známé dřeviny například zmarlika (latinsky Cercis), což je velmi atraktivní opadavý středně vysoký strom, někdy zavětvený již nízko nad zemí. Díky tvaru a barvě listů získal ještě jedno jméno, a to strom lásky. Listy zmarliky jsou totiž přesnou kopií srdce, které malujeme jako ikonu. Zmarlika poroste na ulici 8. pěšího pluku jako náhrada za uschlou borovici vejmutovku.

Pro obohacení druhové skladby dřevin poroste v parku u Komerční banky ve Frýdku nahovětvec (latinsky Gymnocladus), je to opadavý strom s velkými dvakrát zpeřenými listy a nápadnými lusky. Nově zde bude také vysázen zmarličník (latinsky Cercidiphillum), který je vhodný do větších úprav jako solitér s působivým oranžovým až červeným podzimním zbarvením. Uvadající a tlející listí voní po sladkém pečivu. V Sadech Svobody budou vysazeny metasekvoje.

Na nově nabyté pozemky statutárního města Frýdek-Místek bude podél zahrádkové osady za výjezdem od hypermarketu Albert na ulici 17. listopadu v Místku vysázeno devatenáct olší. Na ulici Palkovická poblíž prodeje zemědělských strojů nově poroste dvanáct švestek domácích.

„Při výsadbě naši zaměstnanci postupují podle přesných pokynů, před vlastním sázením provedou komparativní řez koruny, kdy se odstřihnou polámané větve a podpoří terminální výhon, zredukuje se koruna s cílem omezení výparu vody a podpoření zakořenění. Odstraňuje se listí pro vytvoření co nejlepších podmínek pro růst dřeviny. Velmi potřebná je důkladná zálivka, nejdříve se nalije voda do připravené jámy a pak jsou využívány zavlažovací vaky, pomocí nichž voda kape cíleně ke kořenovému balu. Pro zadržení vody se tvoří větší závlahové mísy, která budou zamulčovány štěpkou, aby se snížil výpar vody a vlhkost se udržela co nejdéle. Samozřejmostí je kůlování s úvazky,“ popsal předseda představenstva.

Fotografie k článku:

Výsadba stromů na městských pozemcích - fotografie č.: 2


Oficiální stránky města Frýdku-Místku


Na úvodní stránku

TS a.s. - Naše služby pro Vaši pohodu