Veřejnou zeleň města zkrášlí dalších osmnáct set keřů

Veřejnou zeleň města zkrášlí dalších osmnáct set keřů - fotografie č.: 1

10.04.2019
Na plochách městské zeleně v tomto týdnu zaměstnanci technických služeb vysazují nové stromy, jedná se o 19 olší u hypermarketu Albert v Místku na ploše, kterou statutární město Frýdek-Místek nově nabylo do vlastnictví. Následovat bude výsadba dalších 35 stromů, a to v části Místek jih, kde nově poroste 15 stromů, převládat budou švestky domácí a sakury. V Místku sever přibude 7 stromů, hlavně ibišky. Ve Frýdku sever vysadí 7 stromků, zejména habry a ve Frýdku jih 6 stromů, převládat budou štědřence. Práce potrvají do Velikonoc. Toto sázení 35 stromů jen doplňuje hlavní podzimní výsadbu, kdy
do konce loňského listopadu bylo vysazeno celkem 108 stromů dle požadavků odboru životního prostředí a zemědělství magistrátu města.

Při výsadbě pracovníci TS a.s. provozu Zeleň postupují podle přesných pokynů. Před vlastním sázením provedou komparativní řez koruny, kdy se odstřihnou polámané větve a podpoří terminální výhon, zredukuje se koruna s cílem omezení výparu vody a podpoření zakořenění. Velmi potřebná je důkladná zálivka, nejdříve se nalije voda do připravené jámy a pak jsou využívány zavlažovací vaky, pomocí nichž voda kape cíleně ke kořenovému balu. Pro zadržení vody se tvoří větší závlahové mísy, které budou zamulčovány štěpkou, aby se snížil výpar vody a vlhkost se udržela co nejdéle. Samozřejmostí je kůlování s úvazky.

„Po Velikonocích se naši zaměstnanci vrhnou na výsadbu celkem 1 823 keřů, které průběžně nakupujeme kontejnerované, a proto jejich výsadba může následovat až po stromech, které jsou pouze v balech. Keře budeme sadit na celém území města, většinou se jedná o náhrady za odstraněné keře, nebo bude provedena rekonstrukce záhonů, případně bude vytvořen zcela nový záhon. V městské části Frýdek sever poroste 248 nových keřů, převládat bude kalina, trnka, tavolník a tis. Ve Frýdku jih bude nasazeno 448 keřů, a to hlavně skalníky, opět tavolníky, zlatice, hlohyně a voňavé pustoryly. V Místku sever vysadíme 580 keřů, kde většinově bude zastoupen barvínek, tavolník a pámelník. V Místku jih nově bude zdobit zeleň 547 keřů, kterým bude vévodit znovu tavolník, bohatě kvetoucí růže polyantka a trojpuk,“ podrobně popsal předseda představenstva.

Fotografie k článku:

Veřejnou zeleň města zkrášlí dalších osmnáct set keřů - fotografie č.: 2


Oficiální stránky města Frýdku-Místku


Na úvodní stránku

TS a.s. - Naše služby pro Vaši pohodu