Pozvání na procházku frýdecko-místeckým arboretem

Pozvání na procházku frýdecko-místeckým arboretem - fotografie č.: 1

29.05.2018
Nově vybudované
arboretum, které slavnostně zástupci města otevřeli vloni 26. května, bylo vybudováno ve frýdecké části města za nemocnicí, vedle hospice na ulici I. J. Pešiny 3640. Návštěvní dny jsou od pondělí do neděle, vždy od 8 do 20 hodin, vstup je zdarma.

Od 1. ledna roku 2018 zajišťuje komplexní správu a údržbu arboreta městská společnost TS a.s. „Naši zaměstnanci zde provádí pravidelnou a nepřetržitou údržbu veškeré zeleně, konkrétně zajišťujeme kosení trávníků, komplexní péči o stromy, keře a květiny, v případě vláhového deficitu zajišťujeme jejich zálivku, dále hnojení, pletí záhonů, samozřejmostí je i pravidelný úklid,“ popsal Ing. Jaromír Kohut, předseda představenstva TS a.s.

S nástupem nové sezóny nabídla společnost TS a.s. pro zájemce také realizaci komentovaných prohlídek. Ve spolupráci s odborem školství tělovýchovy, kultury a mládeže a především odborem sociálních služeb magistrátu města Frýdek-Místek navštěvují již od 10. května postupně vždy v dopoledních hodinách arboretum žáci místních základních škol, ve třetí dekádě měsíce května je zde organizována přírodopisná stezka pro seniory s komentovaným výkladem. V pátek 1. června navštíví arboretum klienti příspěvkové organizace Žirafa – integrované centrum. Na ploše zhruba dvou hektarů je možné spatřit přes 3 700 stromů a keřů, trvalkové záhony, návštěvníci mohou relaxovat na pěti odpočinkových stanovištích. Opticky je plocha vodorovně členěna na dvě části, ta horní je více reprezentativní, jsou zde záhony s trvalkami, cibulovinami, růžemi i pěnišníky. Spodní parková část je více trávníková, vysázena stromy a keři a je zdobena malým jezírkem. Svisle je arboretum děleno téměř po celé délce potůčkem s přirozenými prameny.

„Jsme velmi potěšeni, že naši nabídku na komentované prohlídky využily čtyři základní školy jako součást vzdělávacího programu svých žáků prvního i druhé stupně, stejně jako kluby seniorů, jejichž členové se na vlastní kůži přesvědčili, že arboretum je nejen krásným prostředím pro relaxaci a načerpání nových sil, ale také místem k rozšíření vědomostí o rostlinách a stromech, které jsou zde vysázeny,“ neskrýval radost nad realizací povedeného projektu Jaromír Kohut a jedním dechem dodává: „osobně doporučuje všem občanům, aby si sem v průběhu roku našli cestu a přišli se podívat na nově vybudovanou městskou odpočinkovou zónu.“

Fotografie k článku:

Pozvání na procházku frýdecko-místeckým arboretem - fotografie č.: 2
Pozvání na procházku frýdecko-místeckým arboretem - fotografie č.: 3
Pozvání na procházku frýdecko-místeckým arboretem - fotografie č.: 4


Oficiální stránky města Frýdku-Místku


Na úvodní stránku

TS a.s. - Naše služby pro Vaši pohodu