Město budou na jaře zdobit nové záhony s cibulovinami

Město budou na jaře zdobit nové záhony s cibulovinami - fotografie č.: 1

23.10.2018
Na základě všeobecného pozitivního ohlasu na květinovou výsadbu ve městě, rozhodlo vedení statutárního města Frýdek-Místek o jejím dalším rozšíření. Tentokrát byly pracovníky technických služeb provozu Zeleň založeny zcela nové záhony o celkové výměře 239 m2
, které jsou rozmístěny ve čtyřech různých lokalitách.

V parku za bývalou Sekerovou vilou, tzv. knihovnou, mezi ulicemi Pekařská a J. Božana, vznikly květinové pásy o velikosti 55 m2 a vysázeny na nich byly cibulky krokusů v barvě bílé, žluté a v mixu různých fialových odstínů. Do nových záhonů v Komenského sadech o velikosti 72 m2 byla namíchána směs žlutých krokusů a žlutooranžových tulipánů. Sady Bedřicha Smetany budou obohaceny o žluté a bílé krokusy vysázené na 52 m2. Poslední záhon vznikl v parterové části křižovatky „U Rady“ v místě křížení ulic J. Opletala a Ostravské. Zde byla příprava záhonu nejkomplikovanější. Před mechanizovanou výsadbou musel být původní půdní profil odtěžený a odvezený, protože byl plný různých stavebních zbytků. Namísto toho pak byla navezena nová ornice, která na rozdíl od předešlé, je vhodná pro bezproblémové zakořenění a ideální růst květin. Na celkem 60 m2 pokvete na jaře mix narcisů v různých velikostech i barvách květů, směs žlutooranžových tulipánů a celý záhon bude navíc ještě obohacen o řebčíky v barvě oranžové. „Vysázeno dohromady na všech záhonech bylo celkem 39 000 cibulí. Samotné mechanizované sázení se provádělo pomocí speciálního stroje, na kterém je možné nastavit hustotu vysazovaných cibulovin na m2. Například v místě, kde jsou jenom krokusy, je vysázeno 200 kusů cibulek na 1 m2, v Komenského sadech je pak hustota 150 kusů na jednom metru,“ uvedl předseda představenstva TS a.s. ing. Jaromír Kohut.

„Poté byly záhony ještě ručně pracovníky technických služeb uhrabány a zaválcovány. V těchto dnech provádíme i pravidelnou zálivku, která je důležitá, aby cibulky rychle zakořenily. Obdivovat tyto kvetoucí pásy budeme moci v jarních měsících příštího roku, po dobu pěti až sedmi týdnů. Záležet bude samozřejmě na charakteru klimatických podmínek. Celkem by tyto záhony měly vydržet až sedm let, ty osázené drobnějšími cibulovinami – krokusy, dokonce až 10 let. Během této doby je budeme hnojit a věnovat jim maximální péčí tak, aby město zdobily co nejdéle,“ dodal ing. Jaromír Kohut.

Fotografie k článku:

Město budou na jaře zdobit nové záhony s cibulovinami - fotografie č.: 2
Město budou na jaře zdobit nové záhony s cibulovinami - fotografie č.: 3
Město budou na jaře zdobit nové záhony s cibulovinami - fotografie č.: 4


Oficiální stránky města Frýdku-Místku


Na úvodní stránku

TS a.s. - Naše služby pro Vaši pohodu