Město bude brzy zaplaveno květy letniček

Město bude brzy zaplaveno květy letniček - fotografie č.: 1

06.06.2018
Frýdek-Místek se zanedlouho rozzáří několika tisíci různobarevných květů. Přibyly další květinové plochy z přímých výsevů, novinkou budou výsadby trvalkovo-letničkové v kombinaci s cibulovinami. V současné době zaměstnanci technických služeb pečují celkem o 1 569 m2
městských záhonů.

Již začátkem května začali naši pracovníci s obměnou celkem čtyř typů záhonů. Jako každoročně budou ve městě rozmístěny mobilní květinové pyramidy a na vybraných sloupech veřejného osvětlení připevněny ozdobné závěsy. Tradičně budou vysázeny na 340 m2 předpěstované květinové sazenice. Dalším typem budou záhony z přímých výsevů a novinkou budou záhony s kombinací trvalek, letniček spolu s cibulovinami,“ vysvětlil Ing. Jaromír Kohut, předseda představenstva.

Květinové pyramidy budou letos osázeny sytě růžovými pelargoniemi a fialovo-růžovými surfiniemi, ty doplní popenec s panašovanými listy. Všechny sloupy veřejného osvětlení na frýdeckém náměstí budou ozdobeny závěsy se stejnou výsadbou jako v pyramidách.

Na tradičních letničkových záhonech bude celkem vysázeno cca 11 000 předpěstovaných sazenic. Záhony před magistrátem budou letos tvořit plastické kruhy, tyto tvary zde navodí atmosféru zámeckých zahrad v kombinaci květů malé begonie se zeleným listem a v barvě kvítků růžová a bílá, také begonie s červeným listem a květy červenými a růžovými v kombinaci se starčeky s ozdobným stříbrným listem. V blízkosti frýdeckého náměstí u sochy M. Magdonové a také ve Smetanových sadech v Místku budou vysázeny plnokvěté nízké jiřinky. Na Rivieře na kruhovém objezdu pokvetou dosny s červeným květem a červeným listem, budou doplněny červenými salviemi, bílými begonkami a plevuňkami s tmavým listem.

Stále roste oblíbenost záhonů z přímých výsevů, jejich předností jsou nízké náklady v porovnání s klasickými letničkovými výsadbami, snadný výsev a velice nízké nároky na další péči, bohatost barev a druhů, jsou sestaveny přímo pro klima České republiky, pestrost a atraktivní proměnlivost po celou vegetační sezónu, kvetení již za 6-8 týdnů od výsevu až do zámrazu a zlepšení ekologických podmínek měst – potrava pro motýly, včelky, úkryt pro brouky. Nový záhon s přímým výsevem přibude v Koloredovském parku, na Revoluční, na Bruzovské, u křižovatky ulic Hlavní a Slezská, na kruhovém objezdu na ulici Nádražní a dva nové záhony budou na křižovatce ulic Pionýrů a Opletalova. Pro přímý výsev byly vybrány směsi Strakonická louka, Plzeňská květnice, Aurora, Carmenta, Chrono, Equilibre a Douce France.

Posledním typem záhonů budou trvalkovo-letničkovo-cibulové, celkem na ploše 120 m2. Jeden záhon bude na křižovatce ulic 8. pěšího pluku a Ostravská, ten bude rozkvétat v tónech barev řůžová, červená, fialová a modrá. Druhý, nově vytvořený, záhon u gymnázia P. Bezruče bude v meruňkovo okrovém ladění.

„Už na podzim zaměstnanci provozu Zeleň zrealizovali změny v koncepci výsadby na kruhovém objezdu ve Frýdku u Billy, kde v loňském roce byly na celé ploše 198 m2 vysázeny letničky k výročí 750 let založení města, kombinace květů vytvářela nové logo města. Letos zde postupně nakvétaly cibuloviny, nejprve se na jaře ukázaly sněženky, pak narcisy, okrasné česneky, malé irisky, které doplňovaly botanické tulipány. Zajímavého estetického efektu bylo dosaženo tím, že celá plocha je zasypána kačírkem. Nyní zde kvetou trvalky okrasné květem i listem s postupnopu dobou nakvétání s tím, že i odkvetlé části budou okrasné. Věřím, že různorodost záhonů a pestrost jejich květů osloví naše občany a budou tak s květinovou výsadbou spokojeni stejně jako v loňském roce,” uvedl Ing. Kohut.

Fotografie k článku:

Město bude brzy zaplaveno květy letniček - fotografie č.: 2
Město bude brzy zaplaveno květy letniček - fotografie č.: 3
Město bude brzy zaplaveno květy letniček - fotografie č.: 4


Oficiální stránky města Frýdku-Místku


Na úvodní stránku

TS a.s. - Naše služby pro Vaši pohodu