Kácení a zimní řezy v plném proudu

Kácení a zimní řezy v plném proudu - fotografie č.: 1

31.01.2018
V zimních měsících mají zaměstnanci technických služeb provozu Zeleň plné ruce práce s kácením stromů a řezem dřevin, což se provádí převážně v období vegetačního klidu. „Již na konci loňského roku jsme zahájili kácení stromů na základě rozhodnutí o povolení kácení, tedy stromů, jejichž obvod kmene ve výšce 130 cm je větší než 80 cm. Kácení provádíme vždy na základě požadavků z Magistrátu města Frýdku-Místku z odboru životního prostředí a zemědělství, a to až ve chvíli, kdy rozhodnutí nabude právní moci. Požadavky přicházejí postupně, proto stále ještě nemůžeme říct, kolik stromů bude nakonec celkově pokáceno. Přednostně však vždy odstraňujeme havarijní stavy dřevin vzniklé vlivem například silného větru, abychom co nejrychleji odvrátili ohrožení či újmu na zdraví občanů nebo majetku. Dovolí-li to počasí, vzniklé pařezy pak ihned vyfrézujeme,“ informoval předseda představenstva Ing. Jaromír Kohut.

Plánované kácení a také řezy keřů, prováděné zmlazením či průklestem, se v dané lokalitě snaží zaměstnanci udělat vždy všechny najednou, aby se zamezilo zbytečnému přejíždění z místa na místo. Například minulý týden pracovali na sídlišti Kolaříkovo, tento týden provádějí řezy na sídlišti Za Nemocnicí a sídlišti Anenská a příští týden se chystají na sídliště Spořilov a Bezručovo. Při řezech keřů větve vždy rovnou na místě štěpkují. Vzniklou drtí mulčují výsadby, čímž se jednak částečně zamezí růstu plevelů a zároveň se optimálně upraví vláhové poměry především v jarním období.

„Už koncem loňského roku bylo náhradou za pokácené stromy vysázeno cca 150 nových stromů s následnou důkladnou zálivkou. Po dohodě se zástupci Magistrátu města Frýdku-Místku naši pracovníci začátkem ledna ještě opravili kotvení těchto stromů, které bylo poničené jednak vlivem silných větrů a v některých lokalitách i následkem bujarých silvestrovských oslav,“ uvedl vedoucí provozu Zeleně Ing. Radim Svoboda. „Kromě zmíněného se v těchto týdnech provoz Zeleň připravuje na jarní sezónu. Nutná je zejména důkladná příprava mechanizace. Ve spolupráci s odborem životního prostředí a zemědělství se připravujeme na výsadbu dřevin, květinovou výsadbu záhonů a nádob. Jako každým rokem zahájíme sezonu jarním úklidem a vyhrabáním ploch veřejné zeleně, který plánujeme zahájit v půlce března,“ uzavřel vedoucí provozu.

Fotografie k článku:

Kácení a zimní řezy v plném proudu - fotografie č.: 2
Kácení a zimní řezy v plném proudu - fotografie č.: 3
Kácení a zimní řezy v plném proudu - fotografie č.: 4


Oficiální stránky města Frýdku-Místku


Na úvodní stránku

TS a.s. - Naše služby pro Vaši pohodu