Frýdek-Místek testuje nový způsob zavlažování stromů

Frýdek-Místek testuje nový způsob zavlažování stromů - fotografie č.: 1

15.06.2018
Na dvou místech města, bude od 14. června testován nový způsob zavlažování stromů, který umožní cílenou zálivku bez plýtvání vodou. Na ulicích Palackého a 8. pěšího pluku budou umístěny speciální vodní vaky pro zálivku s pomalým uvolňováním vody zkušebně u deseti stromů.

“Naši zaměstnanci budou ve čtvrtek 14. června instalovat nově pořízené zavlažovací vaky, které jsou vyrobeny z odolného polyethylenu určeného pro zálivku nově vysázených i zapěstovaných stromů do průměru kmene 20 cm s rozvětvením minimálně 60 cm nad zemí. Tato metoda má několik výhod, zejména umožňuje rychlou instalaci, naplnění vodou za 3 minuty a hlavně snížení frekvence zálivky. Další významnou předností je, že voda nesteče po povrchu zeminy pryč, ale dostane se do hloubky, přímo ke kořenům, tím se zvyšuje šance na ujmutí stromů a přibývají přírůstky. Rovněž je minimalizován povýsadobový šok,” popsal předseda představenstva Ing. Jaromír Kohut.

Zavlažovací vaky nejsou závislé na stálém vodním zdroji, jsou opakovatelně použitelné. Vodu uvolňují 5-9 hodin a díky tomu nedochází k jejím ztrátám. Dodané množství vody je pod kontrolou a je možné přidávat hnojiva. Vaky se mohou umístit do volného prostoru nebo k vysazovacím kůlům. Neinvazivní design nepoškozuje místo výsadby. Černá vnitřní strana fólie zabraňuje růstu řas. UV stabilizace zajišťuje vysokou odolnost a trvanlivost.

“Zkušební provoz bude probíhat až do konce léta, kdy bude posouzena efektivnost tohoto způsobu zálivky. Bude vyhodnocena finanční i časová úspora vzhledem k pořizovací ceně vaků. Věříme, že po tuto dobu na vacích nezaznamenáme žádný vandalismus,” dodal Ing. Kohut.

Fotografie k článku:

Frýdek-Místek testuje nový způsob zavlažování stromů - fotografie č.: 2
Frýdek-Místek testuje nový způsob zavlažování stromů - fotografie č.: 3
Frýdek-Místek testuje nový způsob zavlažování stromů - fotografie č.: 4


Oficiální stránky města Frýdku-Místku


Na úvodní stránku

TS a.s. - Naše služby pro Vaši pohodu